HK 36 Skalica – Dukla Trenčín 4:8 (2:4, 0:4, 2:0)

Po utorňajšej návšteve Sazka Arény, kde som vzhliadol fascinujúce hokejové divadlo Slávia – Pardubice (reportហsnáď v priebehu víkendu) som očakával, že aj dnešný report sa bude nies v negatívnom duchu, ako už býva v zápasoch, kde hrá Trenčín, zvykom. O to viac som prekvapený, že dnešný hokej, ale aj celkovo výlet do Trdelník city, sa mi vežmi pozdával.

Celý poznávací zájazd Záhorím sa začal niečo po druhej hodine, keď som spolu s autobusom trenčianskych fanúšikov opustil metropolu Považia. Už cesta bola vežmi zaujímavá, v autobuse vládla vynikajúca nálada, hojne sa spievali vlastné oslavné chorále, ale spomenuli sa aj „kamaráti“ z hlavnej dediny. Po niekožkých nevyhnutných zastávkach na benzínových pumpách sme tesne pred začiatkom dorazili pred skalický štadión. Za štyri roky, čo som ho nevidel, sa zvonku vôbec nezmenil. Stále vyzerá ako sklad ovocia a zeleniny niekde v priemyselnej zóne. Zvnútra ale vyzerá útulnejšie, ja som ocenil zrekonštuované WC, keďže o tých sa u nás iba rozpráva. Pri nástupe hráčov na žad už bol celkom solídne zaplnený, Trenčanov nakoniec cca 100. Pred úvodným buly sme urobili menšiu show s konfetami na spôsob River Plate a Boca Juniors a domáci to potom asi 5 min odstraňovali.

Prvú tretinu sme horšie ani zača nemohli. V 48. sekunde bol zjavne nesústredený Hála prekonaný, keď zle zareagoval na puk spoza brány a pozeral úplne iným smerom ako išla strela. Naštastie hneď o pár sekúnd napriahol Húževka tesne po prekročení modrej a vymietol Hamerlíkovi pavučiny nad lapačkou. O minútku už bolo 1:2, keď Kollár z takmer totožnej situácie prestrelil skalického gólmana. A aby bol úvod ešte hektickejší dostali sme gól na 2:2, ktorý ale videorozhodca nedoporučil pre posunutú bránku uzna. Aj keď sa to stalo tesne pri našom sektore, názor na to nemám, keďže posunutie vidie moc nebolo. Ale ako som sa dočítal na inej diskusii, údajne Hála vystrčil bránku už pred tým, keď sa hralo v pásme Skalice. Ale môže to by aj obyčajná kačica, viac svetla do toho snáď vnesú nasledujúce dni. Vtipne na debaty domácich s rozhodcom zareagoval trenčiansky kotol, keď začal na margo neuznania gólu skandova „PEEENIAAAAZEEEEEEE“.:) Po neuznanom góle nám Skalica darovala šancu hra presilovku 5 na 3, keď počas našej presilovky jeden z napádajúcich Skaličanov v obrannom pásme Dukly meter od hlavného rozhodcu podložil nášmu obrancovi nohu – evidentné podrazenie. 5 na 3 sme síce nevyužili, ale v dohrávanej 5 na 4 Nemec ideálne tečoval nahodený puk od modrej – 1:3. Po góle dostala šancu hra 5 na 3 aj Skalica, ale Hála viackrát podržal, keď domáci na viac ako minútu zavreli Duklu v jej obrannom pásme. O pár minút na to ešte viac zlepšil vynikajúcu náladu v sektore hosujúcich fanúšikov Tibor Melichárek, po skvelej krížnej prihrávke od Pardavého. Hneď po buly síce Višňovský prestrelil Hálovi lapačku, ale to už Dukla sedela pevne v sedle.

Po prestávke Húževka pridal svoj druhý gól, keď vo vlastnom oslabení vyvážal puk a domáca obrana ustupovala, až ho to asi prestalo bavi, z pravého obrancu si spravil tréningový kužež a popod brankára Marlina, ktorý nastúpil do druhej tretiny, skóroval – 2:5. Druhá tretina plynula bez zmeny skóre naďalej v trenčianskej réžii do 37. minúty, keď si Húževka skompletoval hattrick. V zápätí nastal druhý spornejší moment zápasu, keď si skalický útočník v nájazde obhadzoval Hálu a ten ho podrazil. Hála dostal 2 minúty, obecenstvo žiadalo trestné striežanie a asi malo pravdu. V poslednej minúte som už opúšal hžadisko, keď Nemec po nahrávke spoza bránky opä prestrelil Marlina – 2:7. A až cez prestávku som sa dozvedel, že sme dali aj 8. gól, čiže 2:8 po 2. tretinách.

Tretia sa už iba dohrávala, Dukla strelila ešte jeden gól, ale ten jej rozhodca pre údajnú nahrávku rukou neuznal. Nedokážem posúdi, stalo sa to na opačnej strane žadovej plochy. V závere ešte Skaličania dvakrát zužitkovali hru 5 na 3 a kozmeticky tak upravili rezultát zápasu na 4:8. V záverečných minútach sledoval utíchnutý „zimák“ iba hosujúcu rados, o ktorú sa s fanúšikmi prišli podeli po záverečnej siréne aj hráči.

Po zápase nasledovala menšia pyro-show pred štadiónom a vďaka víazstvu sa dobrá nálada preniesla aj do autobusu na cestu naspä. Chvížku sa hrala obžúbená hra s vodičom, kto má pevnejšie nervy, nazvaná „Zhasni-zažni.“ Vyhral vodič, lebo už po desiatykrát nezasvietil. Počas odpočívky v nejakej menšej obci sme miestnemu pohostinstvu stihli spravi týždennú tržbu, zakývali sme okolo prechádzajúcemu dopravnému prostriedku trenčianskych hokejistov, ktorí nám odtrúbili a pokračovali spä do Trenčína, kam sme napokon okolo 10 štastne dorazili.

Zhrnutie:
V Skalici sa hral vežmi zaujímavý a rušný zápas s množstvom gólov a najmä trenčianski fanúšikovia môžu by s hrou a výsledkom spokojní. Skvele zahrali skoro všetci (až na Sikorčina), vyčnieval trojgólový Húževka, ktorý stihol naviac vybojova aj vežké množstvo pukov, zaujali aj Poljaček, Kollár (ktorého konečne znova vymenili za toho Kollára, ktorý hral na MS), Nemec a Melichárek, stabilne výborne zahral Pardavý. Obrana bola tiež na rozdiel od posledného zápasu pevná, nová posila Malinský sa javil sžubne, najmä prehžad v hre a kvalitná rozohrávka ho dnes zdobili. Snáď sa nepokazí. A to isté platí aj o hre celej Dukly, ktorá bola o 180 stupňov odlišná od ostatného domáceho zápasu. V nedežu nám zápas s Nitrou môže napoveda viac (a čitatelia BSH budú opä pri tom). 😉

Nedá sa mi ešte nepristavi pri vyplakávaní domácich nad rozhodcom. Nechápem to! Gól im neuznal videorozhodca a nie hlavný Kubuš, na ktorého sa tréner Oremus po zápase sažoval. Jedinú chybu, ktorú asi urobil voči Skalici je neodpískanie trestného striežania za stavu 2:6! Pomer výlučených hovorí jasne v nᚠneprospech 5:13. Som si až po návrate prečítal Nevovu prognózu a takmer presne sa trafil. Domáci vytiahli aj trochu toho filmového umenia a Kubuš im to pekne pískal. Čiže nie na rozhodcu, ale na seba za nepremenené presilovky, sa treba hneva. Domácich naviac nepodržali ani brankári, keď najmä Marlin bol doslova tragický – taška s výstrojou pohodená v bránkovisku by asi zachytala viac. Ale Hála tiež nežiaril, minimálne prvé dva góly idú jasne na jeho vrub, aj keď potom, v dôležitých chvížkach, keď sa Skalica mohla vráti do zápasu, podržal.

Úplne na záver spomeniem ešte kvalitu občerstvenia na štadióne. Klobásku priamo na štadióne nemajú, ale kúsok od vchodu je v takom menšom stánku k dispozícii. Chuovo je vynikajúca, ale napriek tomu, že je dostatočne dlhá, je príliš tenká, čiže tá hmota chýba a na aké-také zasýtenie, treba kúpi aspoň dve porcie. Ale poteší nízka cena – 30SK. Vychválim ešte aj skvelý a čerstvý langoš v tom istom stánku. Mňam…

Hviezdy zápasu:
3. Andrej Kollár – konečne svetlý záblesk
2. Tibor Melichárek – tradične sa zapísal do štatistík
1. Peter Húževka – nie je o čom, jasný muž zápasu, neby jeho vyrovnania pár sekúnd po úvodnom góle, mohlo to by úplne iné stretnutie
+ špeciálna cena – diváci na zápase – oba tábory sa zaslúžili o výbornú divácku kulisu (je to spomínané na hokej.sk a zmienka bola aj na TA3), naviac nedošlo k akýmkožvek konfliktom medzi nimi…

Hodnotenie zápasu:
Dnešný zápas si spolu s mimoriadne vydareným fanúšikovským výjazdom celkovo plne zaslúži štyri klobásky!!!