2. zápas štvrfinále: Dukla Trenčín – MHC Martin 6:2 (2:1, 2:0, 2:1) – stav série 2:0

Hlboký výdych. Prvá prekážka, v ktorej zdolanie som nedúfal – vyhra oba úvodné domáce zápasy – je za nami. Dukla ako jediná z vedúcej štvorky domáci žad uhájila, a tak papierovo najvyrovnanejšia séria je zatiaž najjednoznačnejšia. Dnes to bude z mojej strany viac o vlastných postrehoch ako o komentovaní hry, keďže vďaka televíznemu prenosu mali všetci možnos zápas zhliadnu.

Na štadión som pre istotu prišiel v predstihu, sledoval som snáď prvýkrát po dvoch rokoch kompletnú rozcvičku a dal som si jednu klobásku, aby ma naladila na víaznú vlnu. Potešilo ma celkom zaplnené hžadisko, nechýbali ani martinskí fans, ktorých bolo vraj oproti včerajšku výrazne menej, odhadujem tak na cca 30-40 žudí. Atmosféra v úvode na vysokej úrovni, bez akýchkožvek vzájomných invektív. Hráčom asi prišlo žúto, že som včerajší duel nemal možnos sledova, a tak prvú tretinu zreprízovali. Opä otváral skóre Koložváry, opä rýchle vyrovnanie (namiesto Melichárka sa trafil na moju rados Barinka) a opä po pár minútach sa dostala do vedenia Dukla (Poljaček). Prvá tretina bola vežmi vyrovnaná, herne aj na čisté šance, ale do kabín sme išli s náskokom my.

Druhá tretina už vyznela pre nás jednoznačnejšie, dirigentskú taktovku stretnutia zobral do rúk najlepší hráč zápasu Andrej Kollár a najskôr pridal tretí trenčiansky gól, keď z bezprostrednej blízkosti dorazil puk za Ševelu, a o niečo neskôr tečom Křetinského strely zvyšoval už na rozdiel 3 gólov. A šancí bolo aj na viac pukov za Ševelom. Po 4. góle sa už úplne odmlčali aj Martinčania na štadióne a neodpovedali ani na výzvu domáceho kotla: „A čo na to turisti?“ Celkovo druhú tretinu boli martinskí fans v súlade s nevýrazným výkonom svojich hokejistov a korunu tomu nasadili, keď zaspievali niečo o belasej Bratislave. Domácim fanklubom boli hneď patrične usmernení, že majú chybný text.:)))

Tretia tretina sa po Melichárkovom góle na 5:1 len dohrávala, atmosféra tiež upadla, okrem pár momentov, keď sa robili vlny, alebo sa prekrikovali tribúny, hostia už len ticho prizerali, a tak som sa vôbec necítil ako na zápase play-off. Dukla hrala to, čo potrebovala, niekožkými kombinačnými akciami urobila divákom rados, dosýta si zahral aj štvrtý útok, naopak prvý sa na žade už takmer vôbec neobjavil. V závere padli ešte 2 góly, jeden na každej strane, Škutova strela od modrej a Fatykov zásah po vynikajúcej kombinačnej akcii Barinku, Siváka a Baláža, len podčiarkli konečný sumár zápasu na 6:2.

Jediným negatívom dnešného dňa bol pre mňa výkon rozhodcovskej štvorice, čiaroví púšali evidentné offsidy na oboch stranách a hlavní si tiež robili, čo chceli. Najmä Baluška pískal nejaký iný šport. Pri každom zdvihnutí ruky hlavného sme mohli len háda, na ktorú stranu bude vylúčenie smerova. Jednotný meter po celý zápas bol dnes pojem len čisto iluzórny.

Mňa sklamali aj včera chválení martinskí fans, keď už za stavu 3:1 rezignovali a záver len mierne odbúchali. Jeden z nich dokonca musel štadión nedobrovožne opusti, keď mu asi nechutil čapovaný Staropramen a rozhodol sa ho zbavi hodením z tribúny. A takisto ich provokácie so Slovanom smerom k Trenčanom boli zbytočné. Najviac sa rozkričali paradoxne po zápase, keď už boli na štadióne len oni, technici STV baliaci káble a rolbár. Domáci kotol si tiež mohol odpusti niektoré pokriky a atmosféra v tretej tretine tiež mierne upadla, ale to je starý známy problém pravej strany kotla, kam hlavne na play-off smeruje veža sviatočných fanúšikov nepoznajúcich texty chorálov a pár ďalších „fanúšikov“ s naliehavou potrebou zdvihnú si nadávkami v dave pošliapané ego. Mrzí ma aj fakt, že okrem zbytočných nadávok kazia aj snahu žavej strany (najmä IE, ktorým patrí vďaka, že nᚠkotol vôbec držia nad vodou), keď pri dlhších nápevoch začnú uprostred skandova niečo úplne iné, prípadne sa do nich nezapoja vôbec (čím dnes pochovali inak úplne skvelý chorál na spôsob basketbalových fans Panathinaikosu). Čiže kritika aj do vlastných radov, verím, že v nedežu v Martine to bude vyzera trošku ináč, už teraz sa neviem dočka.

Zhrnutie zápasu:

Zaslúžené víazstvo Dukly, nikto nemôže namieta ani proti výške skóre. Martinčania hrýzli len v prvej tretine, akoby im neskôr došli sily. Brankár Ševela napriek pár dobrým zákrokom team nejako extra nepodržal a po piatom góle ho za ovácií 5000 divákov nahradil Dzubina. V preview pred sériou som napísal, že prvé dva domáce zápasy budú kžúčové, máme ich zdarne za sebou a na ahu je teraz Martin. V nedežu môže už Dukla hra uvožnenejšie, prípadná prehra už neznamená katastrofu, naopak, Damoklov meč sa presunul nad hlavy hokejistov MHC. Do karát nám hrá aj forma a kvalita hry vonku, a tak verím, že po nedeli budeme ma k dispozícií tri matchbally na postup do semifinále.

Hviezdy zápasu:

1. Andrej Kollár – niet pochýb, dva góly dal sám, vybojoval nesmierne veža osobných súbojov, odstavi ho dnes od puku bol nadžudský výkon, tlieskam k tomuto výkonu
2. Miro Hála – dnes vežmi spožahlivý, puky nevyrážal ale podržal, čím znemožňoval dorážky, v druhej tretine vytiahol za stavu 2:1 vynikajúci zákrok, keď skokom zblokoval puk smerujúci do bránky
3. Ján Pardavý – výborne dirigoval hru, posielal skvelé prihrávky, keď bolo treba, hru upokojil, jednoznačne sa prejavujú získané skúsenosti

Hodnotenie zápasu:

Dnes dávam 3 a pol klobásky, spokojnos s výsledkom, predvedenou hrou Dukly a aj s atmosférou počas vežkej časti zápasu.