Dukla Trenčín – HC Košice 4:3 (4:0, 0:1, 0:2) – stav série 3:1

Bratislava, 20.3.2007, 12:20

Od včerajšieho záverečného hvizdu už síce uplynulo niekožko hodín, ale stále nemám hladinu adrenalínu v krvi v poriadku. Mám o pár šedivých vlasov viac, nejaké vrásky sa objavili a Špeldove brvno ma bude dlhšie budi zo spánku. A pritom to začalo tak pekne…

Trenčín, pondelok 19.3.2007, poludnie

Trénerska rada sa schádza v trenčianskom centre a debatuje o nasledujúcom zápase. Pri kávičke a čítajúc Šport sa od slovutného Vincenta L. dozvedáme, že Košice už druhýkrát po sebe vedenie 3:0 nedopustia. V rovnaký rozprávkový úvod neveríme ani my, ale po nedežňajšej výhre prevláda optimizmus aj u nás. Mesto je plné usmiatych fanúšikov oboch táborov, hosujúci prognózujú víazstvo Košíc a ochotne sa pristavujú a rozprávajú nočné zážitky.

Trenčín, pondelok 19.3.2007, niečo po 16:00

Okolie štadióna je už posiate žuďmi, niektorí sa snažia na poslednú chvížku kúpi, či výhodne preda lístok, väčšina sa pomaličky presúva dovnútra a Jano Pleva je údajne videný ako si pred rozkorčužovaním odbehne da za štadión pivko a cigaretku (!)… Keďže tu dlhšie pôsobil, mal by ráta, že si fans budú pamäta jeho výzor. Opä zaujímam svoje miesto a teším sa na argentínsky úvod stretnutia s konfetami (tento krát som to zachytil na kameru na mobile, pozriem v compe, akú to má kvalitu, a keď tak, tak to niekam uploadnem), ktorý nesklamal a potom sa začalo hra. Prvé tri minútky sme sa z pásma ani nedostali, následne ale Kmi vysoko takticky evidentne zahákoval a my sme začali meta oheň a síru na Lipovského. Prvý gól ešte rozhodca neuznal pre údajné postavenie hráča v bránkovisku, ktoré podža záznamu vôbec nebolo, čo vežmi rozladilo Tibora Melichárka, a tak o 6 sekúnd už puk za čiaru dopravil v súlade s rozhodcovým ponímaním pravidiel. Tibor následne žiadal pre seba 10 minútový osobný trest, keď pustil hokejku a rukou začal napodobňova rozhodcovské gesto uznania gólu (myslím, že na hokej.sk vo fotogalérii to je pekne vidie). O pár minút už bolo 2:0, keď Pardavému nechal Špelda (ktorý bol včera snáď pri všetkýcjňh našich góloch) dos času na strelu a potom aj druhú po spätnej nahrávke spoza bránky od výborného Melichárka. Následne dával Poljaček asi na štyrikrát na 3:0 a Vincent L. vypínal televízor. Keď tesne pred prestávkou Droppa vyhodil puk mimo hracej plochy a Pardavý ukázal Lipovskému, že hornú čas bránky nemá dobre pokrytú, zdalo sa, že je po zápase a aj cez prestávky sa debatovalo skôr o celkovej výške skóre prípadne o 5. zápase v Košiciach.

Lenže Dukla sa viditežne zatiahla a Košice ožili. Dlho sme ich držali na dištanc a podnikali nebezpečné protiútoky, ale potom si Daniel K. pomýlil farby dresov a namiesto Košičana poslal za ten istý zákrok na lavicu hanby Poljačka. V dobre zahranej presilovke, Droppa prepálil do tej chvíle nepriestrelného Hálu. Rozhodca celkovo odpustili v tejto fáze zápasu Košiciam asi 2-3 vylúčenia, napr. Gronove narazenie Mikuša tvárou na mantinel by malo by odmenené minimálne nižším trestom. Gron zjavne neuniesol, že mu mladý Mikuš nasadil v druhom zápase po sebe učebnicový bodycheck a nedobrovožne si zalietal. Druhá tretina bola ukončená predčasne, keď po súboji Kóňu a Draveckého vypadlo plexisklo. Po prestávke sa zvyšná minútka dohrala.

Tretiu tretinu sme začali ako z najhoršieho sna, keď Kútny nedokázal vyhodi žahký puk z pásma a Dravecký po následnom závare znížil na 4-2. O dve minúty už bolo iba o gól, keď Lipiansky našiel Hálovu slabinu a história sa opakovala. V následnom priebehu, keď sa Dukla vrátila k aktívnejšej hre, sa šance rodili na oboch stranách, zimák stíchol po spomínanom Špeldovom brvne, ktoré si išiel nepochopitežne overi D. Konc u videorozhodcu (nᚠneuznaný sa napriek vehementným protestom neunúval) alebo nájazde tuším Kmia. Tu už rozhodca odpúšal fauly veselo, z našej strany tam bolo pár podrazení, z košickej zase napr. faul na Pardavého v čistej šanci pred bránkou. Čiaroví si pískali tiež ako chceli, niekožkokrát nezmyselne zapískali úmyselný offside a dali tak Košiciam pásmo, potom im ale zapískali 6 hráčov na žade a pribrzdili záverečný pokus o vyrovnanie. Či zapískali správne ažko poveda, 6 Košičanov na žade bolo, ale či sa aktívne zapájali všetci do hry alebo len zdĺhavejšie prestriedavali je polemické. V závere ešte červený Roman Kontšek takmer inzultoval rozhodcu, keď vykázali hru z nášho obranného pásma potom, čo boli asi 4 steeleri v bránkovisku a ležali na Hálovi v snahe prepasírova za neho puk.

Trenčín, 19.3.2007, pár minút po 19:30

Keďže Hála puk za seba nepustil, po uplynutí 60 minút mohli ruky nad hlavu druhýkrát v dvoch dňoch zodvihnú Trenčania a radova sa aj zo semifinálového matchballu. Tento krát sa po zápase okrem domácej ďakovačky, prišli hosujúcim fanúšikom (ktorých bolo najmä v tretej tretine slušne poču) poďakova z kabín aj Košičania, ktorí sa tak ako v predchádzajúcich zápasoch plnohodnotne zaslúžili o skvelé, aj keď infarktové divadlo.

Z hráčov včera jednoznačne vynikalo duo Pardavý-Melichárek, nevýraznejší ako obvykle bol Kollár, ale asi to bude menšou virózou, pre ktorú nehral ani Hanzal, stabilne výborne Húževka. V obrane vynikal Mikuš, ale spožahlivo hrali aj ostatní. Z košického mužstva som si všimol Špilára, Draveckého a Faitha, ktorí zahrali naozaj dobre a najmä prví dvaja svojou rýchlosou vedeli spôsobi v obrane zmätky.

Napriek všetkému si nemyslím, že je o postupujúcom rozhodnuté, šance vidím tak 45:55 v nᚠprospech. Piaty zápas bude určite ažký, Steel Aréna bude domácich tlači k zdramatizovaniu série a aj následný 6. zápas by bol otvorený, dokonca by som povedal, že psychické bremeno by bolo na Dukle. Ale to už predbieham, teším sa na piate pokračovanie tejto série a verím, že bude posledné.