HK Spišská Nová Ves – MHK Kežmarok 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)

Po dlhom plánovaní a obave, či sa vôbec na hokej dostanem, keďže zlé jazyky prognózovali vypredané, sme sa ako štvorčlenná skupina z Popradu vybrali sledova prvý zápas finále prvej ligy. Spišské derby som si nemohol necha ujs a bol som aj vežmi zvedavý na úroven nášho prvoligového hokeja. Za mohutnej eskorty policajtov, ktorí sliedili snáď na každom rohu, sme sa na zimný štadión dostali v pomerne skorom čase, a aj preto sa nám lístky ušli. Usadili sme sa v celkom priestrannom zimáku a v pohodlí sledovali rozcvičku kežmarských hokejistov, ktorej dynamika naznačovala, že dnes veru bohvieaký hokej nezhliadneme.

     Stretnutie začalo sériou nepresnotí, z čoho vyprodukovali novovešania presne štyri zakázané uvožnenia v rade. Prvú akciu domácich vypracoval center Hrubý no jeho lahučká strela skončila v nárúči Klempu. Až presilová hra prebrala hostí, tí však nedokázali na Hurajta nič produktívne vymyslie. 5 000 divákov explodovalo radosou v šiestej minúte po Polomského prieniku, ktorý tento útočník zakončil gólom z kruhu. Spišiaci vkročili do zápasu podža očakávaní a veru nebolo pochybností o tom, že zo zvládnutím takéhoto zápasu by nemali ma väčšie problémy. Postupne sa však prebúdzali aj hostia a najmä útočník Šechný svojimi kžučkami často domácim zamotával hlavu, najmä pri nepresných rozohrávkach, ktorých dnes bolo neúrekom. Tento matador síce nemá tú správnu hokejovú rýchlos, ale jeho um mu dnes stačil na to, aby kežmarskú loď pevne viedol. Kežmarok mal aj ďažšiu príležitos keď obranca Sadiki vyslal na Hurajta extraligovú strelu. V týchto momentoch sa zrodila aj mastenica pri bráne domácich a ataku na Hurajta, v ktorej úradoval Šechný ako Zorro pomstitež. Hostia tlačili, ale Spišiaci ažili z rýchlych brejkov. Hokejové nedáš-dostaneš sa opä raz potvrdilo. Najskôr Vantroba nepremenil dve obrovské šance, aby v zápätí domácu obranu vyšachoval Frank a vyrovnal na 1:1. Nová Ves ešte odpovedala nedôrazným zakončením útočníka Ondova.

     Hlavní rozhodcovia D.Konc a Orság nespali na vavrínoch a na začiatku druhej časti nadelili Spišiakom dve minúty za neskorý príchod na žadovú plochu. Inak títo arbitri pekne zapasovali do prvoligového hokeja a tak aspoň na žade nevyzerali ako tí menej kvalitní, ako pri extraligových zápoleniach. Séria vylúčení pokračovala a diváci mali možnos zhliadnu vežmi rozháranú hru. Za zmienku stojí šanca pri chuti hrajúceho Vantrobu a takisto zadovka inak vežmi nevýrazného Junasa. Spišiaci hrali celé stretnutie vežmi jednoducho, od zahájenia útočnej akcie, cez jej vykonanie, čo sa mne osobne vežmi páčilo. Pri tlaku Kežmarku vychádzli z rýchlych brejkov a ich technicky zdatnejší útočníci mnohokrát ohrozovali Klempu. Avšak za celých 60 minút nedokázali prís na najjednoduchší spôsob zakončenia. Streli a dorazi. Klempa všetky strely vyrážal, no nebolo toho, kto by puk dopravil do siete.
V 35 minúte nám Kežmarok učebnicovo ukázal ako z ničoho vsieti gól. Nahodený puk do útočného pásma sledoval Valigura, ktorý sa v rohu pohral s domácim obrancom, posunul na Gajdoša, ktorý si spoza brány elegantne nakorčuloval pred Hurajta a poslal hostí do vedenia. Spišiaci sa nestihli ani spamäta a Fedor prekrásnym blafákom vyškolil obrancu a prekabátil Hurajta. 1:3.

     Do tretej tretiny som sa tešil na domáci tlak. Ten aj prišiel a v úvodných minútach sa puk len zriedkavo dostával preč z obranného pásma hostí. Videli sme Polomského prienik a následnú dorážku a vežký tlak domácich. Kežmarok len vyčkával na svoju šancu. Tá prišla po vylúčení Nováka, kde sa domáca štvorica predviedla katastrofálnou hrubkou a úplne osamotený Frank zvýšil už na 1:4. Spišiaci rezignovali a Kežmarčania už len kontrolovali vývoj stretnutia. Po strele sa k teču dostal Šechný a puk vymietol Hurajtov vinkel. 1:5. V posledných minútach ešte domáci predviedli, ako sa nemá hra početná výhoda o dvoch mužov. Avšak zrodila sa šanca, kde Klempa strelu nevyrazil, ale skryl puk do lapačky. Kežmarok tak zaslúžene vyhral 1:5.

     Čo rozhodlo?
Viacero faktorov. V prvom rade kežmarská skúsenos. Nie vždy je výhra okamžite zaútoči a driapa sa o puk po rohoch. Niekedy aj jednoduché vozenie puku v strednom pásme viď Šechný, prináša želané.
V druhom rade to bola fyzická zdatnos kežmarských hráčov. Osobné súboje boli vežkou devízou hostí, domáci puk často nevedeli dosta z rohov do dobrej pozície.
No a v neposlednom rade rozhodovala presná muška. Kežmarok mal síce miernu streleckú prevahu, no využil z minima maximum. Skúsení matadori ako Fedor, či Frank proste vedia v danom rozhodujúcom momente presne, čo urobi.

     
Hodnotenie tímov

     Kežmarok:
Vysokotaktický kompaktný výkon každého hráča. Slabšie korčulovanie prevýšili skúsenosou v rozohrávke a zakončení.
Klempa – že na prvú ligu to stačí, viem, ale že aj na finále, je mi novinkou. Svoj tím síce nepodrazil, ale ani viditežne nepodržal. Nebolo toho, kto by Klempu preveril, takže ďažšie hodnotenia si nechám len pre seba.
OBRANA: pôsobila vežmi dobrým dojmom. Borci ako Martin Tomas, Sadiki, Bodnár a Ďurák potvrdili svoje aké také extraligové skúsenosti a vyvarovali sa chýb. Dôležitý faktor výhry.
ÚTOK: Páčil sa mi Šechný. Veža toho nenakorčuloval, ale bol dôležitým hráčom. Frank, Fedor, Valigura a Gajdoš potvrdili taktiež svoje schopnosti. Nepáčil sa mi Junas. Okrem toho, že bol ako pierko a aj pri náznaku dotyku padal na žad, nič nevyprodukoval a bol absolútne zbytočným hráčom. Navyše kopil školácke chyby.

     Spišská Nová Ves:
Technicky zdatný a zohraný kolektív, dobré korčužovanie a prechod do útoku.
Hurajt – svoj tím nijako výrazne nepodržal. Vinu nenesie ani na jednom z gólov, no od takého gólmana som očakával, že nejakú tú tutovku chytí.
OBRANA: Tak, ako sa mi prvú polovicu páčili obrancovia, pretože kolmicami jednoducho vysúvali útočníkov, tak v tej polovici druhej kopili chyby, nevedeli rozohra, uprata si v pásme, tobôž založi útočnú akciu. Vantroba na to sám nestačil.
ÚTOK: Vežmi sa mi páčil Samuel Polomský, ktorý svojou hrou spĺňal extraligové parametre. Hokejovú zdatnos preukázal i Saluga a TomᚠSax. Spišská má v týchto borcoch nádej, avšak dnes sa ostatní útočníci nedokázali prida a tak ma sklamali. Ak by som žiadial dorážky po strelách, nemožné, takisto presadi sa cez kežmarskú obranu bolo v niektorých pasážach hry vežkým problémom.

     
Záver: Dnes vyhral skúsenejší tím. Na takticky nevyspelú SNV dnes Kežmarok má. Ale pri prípadnom postupe do extraligy bude pre väčšinu Kežmarčanov hra vežký problém. U SNV je v hráčoch nádej pre vežké zlepšenie, ak však chcú uspie, musia aha za jeden povraz. A hlavne skonsolidova obranu.

     Atmosféra: Dobrú hokejovú atmosféru dnes tvoril približne 100 členný novoveský fanklub, ktorý o sebe dával počas zápasu neprestajne vedie. Kvalita fandenia bola na dobrej úrovni, štadión sa však nepridal. Kežmarský fanklub si čo-to odfandil, no po pravde, poču ich vežmi nebolo.
Spišiaci neuniesli záver a svojich súperov vyprevadili športovým „skurvený Kežmarok“ a ďažšími vulgárnymi pokrikmi a napokon vytasením, roztrhaním a následným spálením ukradnutej popradskej vlajky. Čo si týmto chceli títo „fanúšikovia“ dokáza, ozaj netuším. Obraz si už urobte sami.

     
Dúfam, že som vám svojim reportom spravil rados, a že ste si vy spravili zas obraz o prvoligovom finále. To prinieslo podža mňa očakávaný hokej, ale neočakávaný výsledok. Aj preto budú ďažšie zápasy nesmierne zaujímavé. Ja sa možno opä prihlásim po piatkovom štvrtom zápase.

     
zo SNV od vysraného.. teda ehm vyslaného redaktora icemana
(už je pokročilý čas a ja idem spa, takže prípadné preklepy si prosím nevšímaje, nemám sily to po sebe prečíta)

     
Zdar priatelia!

You may also like...

5 komentárov

 1. SimonDTN píše:

  velmi dobra analyza zapasu, dik iceman

 2. Janek píše:

  Dobry clanocek! Dik! 🙂

 3. BRANO píše:

  no tak v tomto sme vynomocni…. na ostatnych strankach sa na tento report nechytaju… pochvala opat raz.

 4. BRANO píše:

  na tej stranke sa to da cele pozriet, a dalo sa dokonca aj live

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.