MsHK Žilina – HKm Zvolen 3:5 (1:2, 0:1, 2:2)

Dňa 20. januára 2008 bolo na programe 45. kolo Slovnaft Extraligy, ktoré bolo zároveň prvým kolom nadstavbovej časti s názvom Pár – nepár. Hráči MsHK Žilina mali na domácom Zimnom štadióne Vojtecha Závodského štvrtý tím základnej časti – HKm Zvolen. Favoritom tohto stretnutia boli bez pochyby hostia, ale každý v Žiline dúfal, že posledné katastrofálne výkony „vlkov“ sú minulosou a konečne sa začne blýska na lepšie časy, predovšetkým zlepšením vyhliadok na tohtoročné playoff. Opak bol však pravdou – ale keby len to – to, čo sa začne dia už od prvých sekúnd azda skutočne nikto nepredpokladal.

Úvodné vhadzovanie síce vyhral domáci Roman Stantien, ale Žilinčania vzápätí puk stratili, zmocnil sa ho Ján Kopecký, ktorý prenikol do útočného pásma a po jeho strele zápästím puk prepadol za brankára Mareka Laca. Na informačnej kocke svietila ešte len štrnásta sekunda. To však nebolo všetko. Hneď z následnej akcie udreli hostia po druhýkrát. V 45. sekunde po presnej Turekovej prihrávke prestrelil Laca spomedzi kruhov Luděk Krayzel. Zápas sa tak ešte poriadne ani nezačal a hostia spod Pustého hradu viedli o dva góly. Žilinčania sa z tohto úderu len vežmi ažko spamätávali a výsledkom toho mohol by tretí gól hostí. Akcia sa vežmi podobala tej pri prvom góle, keď tentoraz po strele Lukáša Hvilu puk opä prepadol za Lacov chrbát, ale výborne sa stihol vráti domáci obranca Martin Krčula a zachytil puk na bránkovej čiare. O niekožko sekúnd na to rozhodca vylúčil najskôr hosujúceho Štorka, potom aj domáceho Stantiena a viac priestoru na žade pri hre štyroch proti štyrom viac vyhovoval domácim. V polovici ôsmej minúty navrátilec v drese domácich, kapitán Roman Kontšek ešte neuspel, ale o niekožko sekúnd neskôr si ten istý hráč skvelo nabehol na Sivákovu prihrávku, kžučkou do žavej strany si položil Hudáčka a znížil na 1:2. Tento gól domácich výrazne povzbudil a po ňom prevzali Žilinčania taktovku v zápase. Na konci desiatej minúty sa prezentoval dravým prienikom Michal Važan, efektnou zadovkou nabil do dobrej streleckej pozície Paroulekovi, ale ten delovkou z prvej minul žavú žrď Hudáčkovej brány. V nasledujúcich minútach rozhodcovia darovali domácim dve presilové hry, ale obe boli vežmi nevydarené a výraznejšiu šancu si domáci „vlci“ nevypracovali. V šestnástej minúte mali domáci šancu na vyrovnanie, keď sa po nepresnej Tvrdoňovej strele odrazil puk od zadného mantinelu spä pred bránu, kde číhal Baláž, puk mu ale nanešastie preskočil ponad čepež hokejky. Záver prvej tretiny bol ešte rozkúskovaný vylúčeniami na oboch stranách, ale nič výrazné sa už v nej neudialo.

Druhú tretinu začali opä lepšie hostia, keď sa do prvej šance dostal hneď po pätnástich sekundách Klouda, ale na rozdiel od svojich kolegov minul priestory Lacovej brány. O pät minút neskôr mali domáci ďalšiu skvelú príležitos na vyrovnanie, keď sa individuálnou akciou prezentoval Vladislav Baláž, ktorý sa po pravej strane prepracoval do pásma, natlačil sa až pred Hudáčka, ale ani na dvakrát ho nedokázal prekona. O necelé dve minúty tak domáci tvrdo pykali. Do samostatného úniku sa dostával Marek Dubec, brankár Marek Laco vybehol až medzi kruhy a tzv. „rybičkou“ sa vrhol na žad a dokázal útočníkovi hostí puk vypichnú, ale len na modrú čiaru ku Lukášovi Juríkovi, ktorý si ležiaceho gólmana domácich obišiel a gólu nestihla zabráni už ani vracajúca sa dvojica obrancov Žiliny. Tento gól opä trochu snahu domácich zabrzdil, čo mohli využi hostia na zvýšenie svojho náskoku. Najskôr na začiatku 32. minúty zahrozila dvojica Ján Kopecký – Ladislav Paciga, keď najskôr Laco betónom zlikvidoval pokus prvého menovaného, z následnej dorážky neuspel ani Paciga, keď prestrelil bránu. O minútu neskôr sa v obrovskej šanci ocitol Jozef Čierny, keď dostal prihrávku ako na podnose, sám zoči – voči Lacovi ale neuspel a netrafil priestor medzi tromi žrďami brány Žiliny. Potom sa opä trochu osmelili aj domáci, keď sa Vladislav Balហrútil sám na brankára Hudáčka, po peknej kžučke do žavej strany ale tesne minul žavú žrď Zvolenskej brány. O minútu neskôr vyskúšal od modrej čiary skúseného gólmana Zvolena Martin Hájnik, ten bol ale pozorný a pravým betónom puk vyrazil. V posledných minútach druhej tretiny opä rozhodca vylučoval na jednej či druhej strane, stav sa však do konca 40. minúty už nezmenil.

Namiesto toho, aby v tretej tretine domáci od úvodu vrhli všetky sily do útoku z ciežom vyrovna, už od úvodu mali puk na svojich hokejkách hostia a po 106 sekundách rozhodli o svojom víazstve. Svoj druhý gól v stretnutí si pripísal Luděk Krayzel, ktorému stačilo pred brankárom Lacom už len vloži hokejku do Turekovej prihrávky a puk skončil v bráne. Chvížu sa zdalo, že domáci aj napriek vežmi nepriaznivému stavu ešte zabojujú, pretože vo vlastnom oslabení na konci 43. minúty takmer znížil Martin Paroulek, ktorý prenikol sám až pred Hudáčka, ale ten opä zakročil betónom. O minútu neskôr ušli do prečíslenia dvaja na jedného Sivák s Krajčim, prvý menovaný sa rozhodol zakonči samostatne, ale gólmana Zvolena neprestrelil. V 46. minúte vylúčil rozhodca za hákovanie domáceho Tomáša Špilu. Počas následného prerušenia, sedemnás sekúnd po vylúčení Žilinského hráča, spravil tréner domácich Richard Turaz zaujímavé rozhodnutie – stiahol z brány Mareka Laca a na jeho miesto prišiel Peter Ševela. Ten sa nestihol ani poriadne rozchyta a po sedemnástich sekundách hneď inkasoval. Po vyhratom vhadzovaní v útočnom pásme vystrelil od modrej čiary Ladislav Čierny, jeho strelu ešte tečoval Viktor Kubenko a puk skončil za Ševelom. Po tomto góle tempo hry vežmi výrazne upadlo a ani jedno z mužstiev už v nasledujúcich minútach príliš nebojovalo a nesnažilo sa niečo vymyslie, Zvolen viedol o štyri góly a o víazovi stretnutia už bolo definitívne rozhodnuté. Počas nasledujúcich asi desiatich minút sa na žade nič zaujímavého nedialo. Zaujímavé momenty prišli až v závere stretnutia, keď najskôr v čase 57:18 poslali rozhodcovia na trestnú lavicu hosujúceho Ladislava Čierneho za držanie, aby sa k nemu už o dvanás sekúnd posadil jeho spoluhráč Rastislav Štork, ktorý k menšiemu trestu dostal automaticky aj desa minút za napadnutie zozadu. V končiacej sa 59. minúte dokázali domáci výhodu o dvoch hráčov využi, keď síce Hudáček ešte dokázal Kontšekovu strelu vyrazi, na Pulpánovu dorážku však už bol prikrátky. Keďže Žilinčania využili presilovú hru o dvoch hráčov, po strelení gólu mali výhodu ešte o jedného hráča a predsa aj túto presilovku dokázali využi. V čase 59:25, pä sekúnd pred návratom Kopeckého, ktorý odpykával menší trest za Štorka, tečoval Tvrdoňovu strelu od modrej TomᚠPokrivčák a aspoň kozmeticky upravil stav stretnutia na konečných 3:5 pre hostí zo Zvolena.

Góly: 8. Kontšek (Sivák), 59. Pulpán (Kontšek, Mikuš), 60. Pokrivčák (Tvrdoň, Špila) – 1. Kopecký (Klouda), 1. Krayzel (Turek, Cebák), 28. Jurík (Dubec, Kubenko), 42. Krayzel (Turek, Cebák), 47. Kubenko (L. Čierny, J. Čierny)
Rozhodovali: Baluška, Pavlovič – Valach, Gašparík
Vylúčení: 9:11, navyše Štork 10 minút za napadnutie zozadu.
Presilovky – 2:1. Oslabenia – 0:0.
Striedania: 46. Peter Ševela nahradil v bráne MsHK Žilina Mareka Laca.
Návšteva: 1493 divákov

Zostavy oboch mužstiev:

MsHK Žilina: Laco (46. Ševela) – Kusovský, Kučný, Mikuš, Pulpán, Kudrna, Špila, Sloboda, Krčula – Paroulek, Stantien, Važan – Kontšek, Sivák, Krajči – Baláž, Tvrdoň, Pokrivčák – Valášek, Sikorčin, Hájnik

HKm Zvolen: Hudáček – L. Čierny, Štork, Juraško, Dlouhý, Cebák, Babka, Frühauf, Ondruška – Kopecký, Klouda, Kubenko – Hvila, J. Čierny, Paciga – Cibuža, Turek, Krayzel – Dubec, Jurík