Čo je nové v extralige ? I. čas

V čase, kedy sa oči športových priaznivcov upierajú na európsky futbalový šampionát, sa na hokej akosi zabúda. Veď sa má aj prečo, sezóna je už pomaly dva mesiace pasé, majster je jasný a lístky do novotvoriacej sa Ligy Majstrov sú rozdané.
Lenže v čase, keď sa hráči jednotlivých mužstiev pripravujú na novú sezónu, sa manažment každého tímu musí obraca aj na prestupovom trhu. Keďže sa nám v nedávnom období urodilo už nemálo zmien, myslím si, že pomerne podrobné zhrnutie toho najdôležitejšieho, čo sa doteraz v extraligových kuchyniach uvarilo, príde vhod každému hokejovému fanúšikovi.
Táto séria článkov je venovaná každému, koho hokej zaujíma – či už fanúšikovi, ktorý dianie v slovenskej extralige sleduje pozorne, alebo iným, ktorí nemajú možnosti odsledova všetko, čo sa u nás deje a ponúka sa mu tak zhrnutie ako na podnose.

     Začíname s troma najlepšími mužstvami vlaňajšej sezóny:

     

     HC SLOVAN BRATISLAVA

     Úradujúci majster má v letnej príprave k dispozícii široký 34-členný káder. Manažment Slovana na jar zapracoval a belasí budú môc počas prípravy na žade konfrontova viaceré výborné európské mužstvá, včetne nemeckého KEC Kölner Haie, švajčiarskeho ZSC Lions, či Švédov zo Södertälje.

     V bráne bude robi spoločnos fínskej hviezde Hovimu mladík Branislav Konrád, ktorý zavítal do hlavného mesta z Nitry a nahradí tak Jána Chovana, ktorý trénuje s belasými, pokiaž si nenájde iné angažmán.

     Vežkou stratou pre Bratislavčanov bude určite prestup spožahlivého beka Jána Srdínka do Kladna. Jeho miesto by mal však plnohodnotne zauja 29-ročný švédský ofenzívny obranca Henrik Petré, vlani obliekajúci dres fínskeho Ässätu Pori. Hráč s dlhoročnými skúsenosami zo švédskej Elitserien podpísal na Slovane zmluvu na rok s opciou.

     Z útočníkov v mužstve belasých už nepokračujú źubomír Pištek (?), Michal Kokavec (Žilina) a Richard Kapuš (Rusko). Opačným smerom putuje Roman Kukumberg, ktorý si pre dlhotrvajúce zdravotné problémy v minulej sezóne veža nezahral. Na Slovane si veža sžubujú aj od „Sparana“ źubomíra Vaica. Ten sa po rokoch vracia na slovenské klziská. S mužstvom sa okrem neho pripravuje aj Róbert Liščák, ktorý je na skúške do konca augusta. Tréneri Cíger s Miklošovičom by v mužstve privítali ešte jedného stredného útočníka. Žolíkom Slovana, útočiaceho na tretí titul v rade, by mohol by Andrej Podkonický.

     Čo stojí za pozornos ?

      * citežná strata: Jan Srdínko (Kladno)
* kžúčový príchod: Roman Kukumberg (Niznekhamsk)
* Top Prospect: Branislav Konrád (20)

     
Káder v letnej príprave:

     brankári:
Hovi, Konrád, Chovan
obrancovia:
Bališ, Bohunický, Devečka, Hančák, Hruška, Huba, J.Kováčik, Múčka, Novajovský, Pavlas, Petré, Sersen
útočníci:
Baček, Bezák, J.Cíger, Dome, Gráčik, Hreus, Hujsa, Kropáč, Kudrna, Kukumberg, Kužha, Lažo, Lisoň, Liščák, Preissinger, O.Rusnák, Sýkora, Uram, Vaic

     

     HC KOŠICE

     Vicemajster z východu spustil alarm. Septembrova kvalifikácia o hlavnú súaž Ligy Majstrov s Bernom a Norimbergom dá do pozornosti každého fanúšika oceliarov. Vedenie tímu k tomuto faktu pristúpilo zodpovedne a mužstvo sa snažilo posilni na každom poste. Pod vedením Antona Tomka pracujú v klube s 28 hráčmi a prípravu absolvujú v domácich podmienkach. Počas sústredenia sa však pozrú na Vysoké Tatry a spestrením bude aj organizácia Tatranského Pohára v Steel Aréne.

     Brankárska otázka rezonovala na východe už dlhšie a vedenie menší pretlak gólmanov zdá sa vyriešilo. Do Banskej Bystrice poputoval Imrich Petrík, do Zvolena odišiel mladý LukᚠŒkrečko, aby miesto trojky uvožnil juniorskému gólmanovi Halászovi. Skúsenému Lipovskému bude tohto roku kry chrbát objav minulej sezóny Július Hudáček.

     Mnohí Košiciam vytýkali prestarnutos obranných radov, no aj táto skutočnos je pomaly minulosou. Veci si pobalili Rudolf Jendek (Skalica), Miroslav Javín, Miroslav Droppa (obaja Žilina), ale aj mladý Alexander Valentín. Túto kvantinatívnu dieru vyplnili Košice angažovaním skúseneho Daniela Babku zo Zvolena a tréneri sú pripravení da príležitos viacerým mladým bekom. Práve ich výkonnos môže by pri takomto zložení obrany v niektorých fázach nadchádzajúcej sezóny kžúčová.

     Košice každopádne stavili najmä na posilnenie útočných radov. Zo Zvolena stiahol Jána Kopeckého, z Trenčína Petra Húževku a angažovaním čerstvého majstra českej extraligy Igora Rataja (Slavia) dal na známos, že to v nadchádzajúcej sezóne myslí vážne. A to napriek odchodu Erika Weissmanna a „cestovateža“ Gabriela Špilára.

     Čo stojí za pozornos ?

     * citežná strata: Gabriel Špilár (?)
* kžúčový príchod: Igor Rataj (Slavia Praha)
* Top Prospect: Július Hudáček (19)

     Káder v letnej príprave:

     brankári:
Lipovský, J. Hudáček, Halász.
obrancovia:
Babka, Špelda, Kledrowetz, Mocek, M. Šterbák, Chmelo, Kozák, Deyl, Gajdoš
útočníci:
Gron, Rud. Huna, Húževka, Šimurda, Jenčík, Faith, Pleva, Kmi, Kopecký, Miklík, Rataj, Ščurko, Bartánus, Bartoš, Gmiter, Molnár.

     

     HK 36 SKALICA

     Záhoráci patrili vlani bezpochyby k najpríjemnejším prekvapeniam súaže a bronzové medaily sú výsledkom dobre odvedenej práce. Nezamenitežnú peča na ich výkonoch mala hviezda našich klzísk Žigmund Pálffy a práve okolo jeho (ne)pokračovania v Skalici sa točil vežký humbuk. Skaličania si svoj káder napokon udržali pohromade a v nasledujúcej sezóne by chceli zopakova postup do semifinále. Tréner Oremus má káder, ktorý prešiel minimálnymi zmenami, takmer uzavretý a môže sa plne sústredi na prípravu svojho mužstva na novú sezónu. Tá bude okorenená už druhou účasou na turnaji v Ufe, kde si Skaličania zmerajú sily okrem domácich aj s takými mužstvami ako je Magnitogorsk, Omsk alebo Spartak Moskva a okrem iného aj piatimi zápasmi s českými extraligistami.

     Pozícia Pavla Rybára je neohrozitežná, no na poste druhého brankára došlo v tíme k zmene, keď Martina Kučeru strieda Jozef Ondrejka, ktorý prišiel z Nemecka (Pasau).

     Topánka tlači bronzový tím z minulej sezóny už tradične v obrane. Náplasou môže by príchod Rudolfa Jendeka z Košíc. Naopak družstvo Skalice opúša veterán Vladimír Vlk, ktorý by mal zakotvi u nováčika z Banskej Bystrice. Vedenie Záhorákov si uvedomuje, kde je ich slabina, no posilnenie pripadá do úvahy iba v prípade vežmi kvalitného obrancu.

     Útok je v Skalici už iná kapitola. Na čele s gólovou mašinériou menom Žigmund Pálffy, podporou od Miroslava Zálešáka, či mladého Juraja Mikuša sa majú súperi čoho obáva. Na spadutie bol prestup Pašeka do Znojma, ktorý sa však nerealizoval. Jediným odchádzajúcim je tak Róbert Liščák (Slovan).

     Čo stojí za pozornos ?

     * citežná strata: Róbert Liščák (Slovan)
* kžúčový príchod: Rudolf Jendek (Košice)
* Top Prospect: Juraj Mikuš (21)

     Káder v letnej príprave:

     brankári:
Rybár, Ondrejka
obrancovia:
Šille, Jendek, Ivičič, Gula, Škadra, Grundling, Škapík, Klučár, Beňa
útočníci:
Pálffy, Višnovský, Hartmann, Školiak, Zálešák, Kocák, Pašek, Malík, Hollý, Šátek, Novák, Horský, Mikuš, Hrtús, Mikušovič

     
A už onedlho druhá čas tejto minisérie – Trenčín, Martin a Zvolen !

     
(Keďže bavmesahokejom sa nikdy nevyhýbalo subjektivite, nevyhol som sa jej ani ja, a preto sa vopred ospravedlňujem za to, že so mnou možno v niektorých pasážach súhlasi nebudete. V každom prípade je akákožvek kritika vítaná a budem len rád, ak budem môc niektoré informácie poopravi. Predsa len – máme 12 extraligových mužstiev a nie som vševed, aby som ustrážil také kvantum informácií, navyše nie každý klub zverejnil tie vôbec najzákladnejšie informácie…)

You may also like...

6 komentárov

 1. Sniper píše:

  si to zhodnotil… len jedna vec k Slovanu: Novajovský je obranca…

  príchod Potkana zrejme padol, keď prišiel Liščák, ale nič bližšie neviem..

 2. iceman píše:

  OK zmenene, ale na vasej stranke je medzi juniormi pisany za utocnika 🙂

 3. Sniper píše:

  ešte by som skúsil top10 prestupov v našej lige, ale to asi keď dᚠaž tú tretiu čas…

 4. iceman píše:

  Nieco take moze byt, popripade najvyhodnejsie vymeny,alebo prestupy z minulej sezony.

 5. Sniper píše:

  pokiaž ide o ňu, tak aspoň u mňa poradie:

  1. Pálffy
  2. Döme
  3. Říha
  4. Zálešák
  5. Kapuš

 6. Sniper píše:

  5.-6. Lakosil, Kapuš

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.