Čo je nové v extralige ? IV. čas

Na záver nášho seriálu o novinkách v jednotlivých extraligových klubov si posvietime na dva najhoršie celky predchádzajúceho ročníka a napokon aj na nováčika Slovnaft extraligy.

     

     HK ARDO NITRA

     Nitra má za sebou bezpochyby neúspešnú sezónu. Katastrofa striedala katastrofu snáď na všetkých frontoch, začínajúc trénermi, končiac privežkým pohybom v kádri, či v samotnom manažmente klubu. Nové vedenie si dalo za ciež prebudova chod klubu na inú úroveň. Nitra tak začína prakticky od začiatku, s novým vedením, viacerými hráčmi i trénermi. V klube spod Zobora z trénerskej lavičky šéfuje český kouč Jiří Kučera s asistentom Ivanom Hrtúsom. Tí majú k dispozícii 29-členný káder, ktorý sa pripravuje prevažne v domácich podmienkach. V rozpise prípravných zápasov zaujal švajčiarsky Langnau, Sokol Kyjev, či kazašský Us-Kamenogorsk.

     V bráne došlo k trom zmenám a jediný, kto ostal je Račko. Z farmy Liberca Vŕchlabí prichádza skúsený Pavel Falta, ktorý pred pár rokmi dostal na českú extraligovú mapu práve Tigrov. Spoločnos mu okrem Račka bude robi aj 22-ročný Richard Čaládi z Nových Zámkov, kedže sa do bratislavského Slovana sahoval Branislav Konrád, ktorý nechcel v Nitre podpísa dlhodobú zmluvu.

     V obranných radoch takpovediac nezostal kameň na kameni. Kufre si pobalila nevýrazná štvorica Galko, Suur, Šimka a Vojta. K mužstvu sa naopak pripojil bek Martin Zajac, ktorý vystriedal vlani tri kluby včetne extraligového Martina a slovenskému fanúšikovi zo Žiliny známy Ján Kudrna. Českému 34-ročnému obrancovi budú spoločnos robi krajania Martin Výborný a Ján Hranáč. Prvý menovaný kvôli zraneniam odohral vlani len 19 stretnutí v dresoch Berouna, Mladej Boleslavi a Třinca. Zato 39-ročný veterán a dlhoročný hráč Litvínova Ján Hranáč má za sebou plnú, ale, zdá sa, poslednú sezónu v českej extralige.

     Zmeny v kádri sa nevyhli ani útočníkom. V Nitre už nepokračuje jej doterajší kapitán Štefanka, ktorý nabral kurz Rumunsko a takisto ani Miroslav Kováčik (Třinec). Nitriansky fanúšik už vo svojom drese neuvidí ani Martina Vozdeckého (Zvolen) a Ivana Dorniča (Martin), v klube skončili aj J.Ručkay a Vadrna. Staronovou tvárou je v Nitre okrem Andreja Kmeča (Slovan, Krakow) aj Peter Poljaček, ktorý sa vrátil z Trenčína. Z Martina Nitra ulovila Albína Podstavka a novou tvárou je aj 29-ročný LukᚠBednařík, ktorý sa nedokázal presadi v českom Litvínove. V Nitre to bude skúša aj donedávna mikulášska tvár Miroslav Pupák a Románek z Piešan.

     Čo stojí za pozornos ?

     * citežná strata: Miroslav Štefanka (Csikszereda RUM)
* kžúčový príchod: Peter Poljaček (Trenčín)
* Top Prospect: Marek Slovák (19)

     Káder v letnej príprave:

     brankári:
Falta, Račko, R. Čaládi
obrancovia:
Halász, Hranáč, König, Kudrna, Sedlák, Vrána, M. Výborný, M. Zajac
útočníci:
Barčák, Bednařík, E. Čaládi, Dobrý, Gálik, Holovič, M. Chrenko, T. Chrenko, ź. Kolník, Kmeč, Mašlonka, Podstavek, Poljaček, Pupák, Románek, H. Ručkay, Marek Slovák

     

     MHK 32 LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

     Ak nezapočítame slovenskú dvadsiatku, Liptáci boli vlani najhorším extraligovým družstvom. Prepad Mikuláša počas rokov bol ozaj badatežný, ale zdá sa, že tohto roku by nemusel písa pokračovanie. Vedenie klubu získalo niekožko kžúčových posíl a zlanárilo na Liptov vlastných odchovancov. Pod vedením Mojmíra Trličíka sú v Mikuláši pripravení atakova vyššie méty. V príprave si zahrajú prevažne so slovenskými tímami, výnimkou budú hneď na úvod Dinamo Riga a neskôr výber Francázska.

     Medzi gólmanmi došlo k jedinej zmene a tou je odchod Jána Laca, ktorý bol na Liptove na hosovaní, do Zvolena. Miesto dvojky popri skúsenému Falterovi by mal drža ešte len 19-ročný Michal Šiarnik.

     Spomedzi bekov odišli Kadlubiak s Rúfusom a Miroslav Droppa do Kežmarku. Plnohodnotne by ich mohli nahradi posily a to z Popradu a Zvolena známy Pavel Kumstát (Prostejov) a 25-ročný košický odchovanec Milan Varga, ktorý naposledy pôsobil v Havířove. Fánúšik sa určite poteší aj návratu Petra Lištiaka z francúzskeho Epinalu.

     Snád najväčšie zmeny nastali v útoku. Vlani mikulášsku „káru“ ahala len trojica Huna Huna Kriška, no dnes by mala by situáciu už iná. Z Popradu výmenou za Petra Holečka klub zlanáril 39-ročného Juraja Halaja, zo Zvolena zase prišiel Ján Cibuža. Ďažšou vyraznejšou posilou by mohol by Martin Tomášek z Vítkovíc, ktorý už na Slovensku absolvoval záver striebornej popradskej sezóny. Mozaiku príchodov dopĺňa bývalý zlínsky útočník Robin Kovář (Šumperk) a najlepší strelec prvej ligy źubomír Vaškovič (Senica). V klube sa okrme Holečka po sezóne rozlúčili aj s Hovorkom (Martin), Pupákom (Nitra), či Bulíkom (Banská Bystrica). Túto sezónu pod Tatrami nepokračujú ani Kover a Lelkeš.

     Čo stojí za pozornos ?

     * citežná strata: Marek Hovorka (Martin)
* kžúčový príchod: Juraj Halaj (Poprad)
* Top Prospect: Michal Šiarnik (19)

     Káder v letnej príprave:

     brankári:
Falter, Šiarnik
obrancovia:
M. Grman, D. Rehák, M. Školiak, Petran, T. Jelínek, Hyben, P. Lištiak, Kumstát, M. Varga
útočníci:
Kriška, Róbert Huna, Richard Huna, Kuric, Pohanka, Zúbek, Oravec, Mach, Kovář, Vaškovič, Tomášek, Cibuža, Halaj, Matejka, Durdiak, Ďurný, Hančiak

     

     HC 05 BANSKÁ BYSTRICA

     Po roku registrujeme na extraligovej mape ďažšieho novica. Mužstvo Banskej Bystrice spolu so Spišiakmi dominovalo v prvej lige a vo finále preukázalo lepšie schopnosti. Nasledujúca sezóna bude pre Bystričanov zrejme vežmi náročná. Pri nazretí na súúisku registrujeme nové, nepoznané mená a je len na trénerskej dvojici Staš – Chudý, aby dokázali z mála vyaži maximum.

     Vežkým problémom pre generálneho manažéra Vlasta Plavuchu bolo nájs skúseného brankára, ktorý ma z extraligou skúsenosti. V mene Imricha Petríka, ktorý sa neúspešne pokúšal presadi na tažkom poste jednotky v Košiciach sa Bystričanom ciež podarilo splni. Dvojku bude Petríkovi robi bystrická ikona Stieranka.

     Medzi bekmi je najvýraznejšou postavou vetarán Vladimír Vlk, ktorý prišiel zo Skalice. Posilou by mal by aj Peter Fruhauf (Zvolen), či 23-ročný Moravák Jiří Mocek, ktorý hral vlani v maďarskom Ujpesti. Bystričania sa spoliehajú aj na odchovanca Andreja Mrenu, ktorý sa vracia po 4 rokoch strávených vo Francúzsku. V Banskej Bystrici trénuje aj bývalý juniorský reprezentant Česka Martin Čižek, ktorý strávil uplynulú sezónu v lotyšskom Ogre.
Osvieži defenzívu by mohol aj Marek Biro (Winsdor OHL), ktorý zanechal výborný dojem na tohtoročnom šampionáte 20-ročných. Zo známejších mien, ktoré pod Urpínom už nebudú pokračova môžme spomenú Vladimíra Holíka (Ostrava), Martina Ondrušku (Zvolen) alebo Róberta Pukaloviča ml.

     Najväčšou prestupovou rybou by v Banskej Bystrici mala by dvojica veteránov Ján Pardavý – Branislav Jánoš. Prvý sa nedohodol na pokračovaní v Trenčíne, druhý sa vracia na Slovensko po pôsobení vo Vítkoviciach. Dopĺňa by ich mohli Michal Dian (Dijon FRA), alebo Stanislav Valach, ktorý prišiel z Nitry. Z Považskej Bystrice si vyskúša extraligové žady aj Roman Tománek. Okrem nich by oporami nováčika mali by aj bratia Babicovci, či Igor Majeský, ktorý sa na krátko vytratil z oči verejnosti. Ak máme spomenú odchody po úspešnej sezóne chýba nesmie meno Jána Šimčíka, ktorý, tak ako Michal Longauer, ukončil kariéru.

     Čo stojí za pozornos ?

     * citežná strata: Ján Šimčík(koniec kariéry)
* kžúčový príchod: Ján Pardavý (Trenčín)
* Top Prospect: TomᚠSýkora (18)

     Káder v letnej príprave:

     brankári:
Petrík, Stieranka
obrancovia:
Brumerčík, Vlk, Čížek, Mocek, Mrena, Rimmel, Tomaška, Frühauf, Biro, Bálint, P. Laco
útočníci:
Tománek, Gašpar, Škvaridlo, Sabol, Bulík, Igor Majeský, Ižvolt, Češík, Dian, Ján Babic, Michal Babic, Domian, T. Sýkora, Piperek, Tonkovič, Valach, Šmálik, Pardavý, Jánoš

     

     (Keďže bavmesahokejom sa nikdy nevyhýbalo subjektivite, nevyhol som sa jej ani ja, a preto sa vopred ospravedlňujem za to, že so mnou možno v niektorých pasážach súhlasi nebudete. V každom prípade je akákožvek kritika vítaná a budem len rád, ak budem môc niektoré informácie poopravi. Predsa len – máme 12 extraligových mužstiev a nie som vševed, aby som ustrážil také kvantum informácií, navyše nie každý klub zverejnil tie vôbec najzákladnejšie informácie…)

     
Máme za sebou prierez dvanástimi extraligistami. Spomenuli sme vežké množstvo zmien, ktoré sa medzi sezonámi udiali a verím, že pre tých, ktorí si našli čas, boli moje članky osviežením v letnom čase dovoleniek. Čas prognóz je tu. Môžme tipova, domnieva sa, ale až v septembri uvidíme všetci na žade to, ako sa naše obžúbené mužstvá a ich hráčí pripravili na náročnú a dlhú sezónu.

     Bavme sa hokejom.

You may also like...

1 Response

  1. Janek píše:

    …ta fajne si to zhrnul, uz aby bol september! 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.