Malmö Redhawks – Rögle BK 5:3

Nedežný zápas mal zvláštny náboj nielen pre to, že obom tímom išlo v prelínačke o jediné postupové miesto do Kvalserien (2 posledné tímy Elitserien Timrå a Djurgården doplnili prvé tri tímy Allsvenskan, o ďalšie miesto v baráži sa bijú ďalšie 4 tímy v poradí), ale aj to, že mestá Malmö a Rögle delí od seba len niekožko desiatok kilometrov.

     Hneď po príchode ma zaujalo parkovisko, ktoré bolo umiestnené rovno na poli vedža komplexu budov a multifunkčnej arény (situovaná pár km od centra mesta). V štandarde so severskou tradíciou bolo samozrejme spoplatnené – sumou 50SEK a keďže švédsky parkovací automat postupne odmietol karty v poradí 1) VISA, 2) V ELECTRON a 3) MASTERCARD, dali sme najbližšiemu Švédovi za parkovaciu kartu 10EUR a vybrali sa na hokej.

     Malmö Arena (r.2008) ako jeden z najmodernejších štadiónov vo Švédsku (kapacita 13 500) bola slušne zaplnená i snáď tisíckou fanúšikov hostí, vhodne dopĺňajúcich takmer 9 tisícovú návštevu (druho)ligového stretnutia (cena lístkov na státie začína na 10, na sedenie na cca 15eur). K samotnej Aréne môžem len superlatíva = fantastické ozvučenie, výborná akustika, pohodlné sedačky, bohato vybavené press centrum (i keď s obsluhou nehovoriacou anglicky, čo je v dánsko-švédskom pohraničí skôr raritou) a výborná pred-zápasová show, ktorú môžem porovna snáď s akýmkožvek špičkovým štandardom (viď ukážka z iného zápasu)

     Minúty pred úvodným buly boli vďaka efektnému nástupu domácich podporovaných hlučným publikom vežkým zážitkom a ako sa neskôr vďaka kvalite hokeja ukázalo, nič to už neprekonalo. V slovenskej lige sme mali možnos vidie niekožko hráčov zo švédskej druhej ligy (Kraft, Gellerstedt) a môžem skonštatova, že úroveň hokeja v tejto súaži sa podža mnou videného zápasu nevymyká štandardom, ktoré obaja predvádzali túto sezónu v Poprade. Allsvenskan je pomerne pomalá, hráči sú bojovní, no málo technicky zdatní a góly pramenia najmä z chýb než krásnych útočných akcií. Avšak je vidie, že hráči makajú k svojim možnostiam a diváci cítia a vedia oceni.

     Malmö, napriek tomu, že nie je v najvyššej súaži, patrí medzi najbohatšie kluby vo Švédsku a podža zostavy by mohol konkurova kde komu. V tíme dominuje talentovaný Linus Klasen, ktorý ešte vlani hral za Nashville a na žade bol krážom tak ako Pálffy v slovenskej extralige. V bráne mali domáci Fína Hannu Toivonena, tiež známeho z pôsobenia v NHL. Medzi ďalších známejších hráčov patrí nemecký reprezentačný útočník Alexander Barta, dánska legenda Mortem Green, či slovenská dvojica Ivan Čiernik (v sezóne 13b) a Miro Lažo (7b). Prvý menovaný Slovák však na zápas nenastúpil a druhý sa pre zmenu v pozícii 13-teho útočníka na žad ani nedostal. Malmö malo po roku zase v tíme vežké mená, ale rolu favorita celej ligy vôbec nezvládlo.

     Priestory Malmö Arena by si naozaj zaslúžili privíta ElitSerien. Kvalitné bufetové služby, bohatý fanshop, výborné projekcie na kocke, pohodlie pre divákov a búrlivá atmosféra, to všetko sprevádzalo nedežný zápas. Na štadióne je vyhradený dokonca i sektor na státie pre početný domáci fanklub, ktorý svojich povzbudzoval chorálmi od prvej do poslednej minúty, ostatní diváci neustále tlieskali, aj pri najmenšom náznaku šance a aj vďaka fanúšikom hostí bola atmosféra vybičovaná na maximum. Badatežné bolo kultúrne prostredie, na chodbách sa stretávali fanúšikovia oboch tímov, čo je však vo vyspelom svete samozrejmosou.

     Suma sumárum, všetko okrem pofidérneho metra štvorice rozhodcov a poslabšej úrovne hokeja bolo skvelé. Mnohí na Slovensku to považujú za jediný rozhodujúci faktor, prečo divák navštívi športový zápas. Stačí však len to ostatné na hodnotný zážitok? No.. mne a ďalším vyše 8 600 divákom to stačilo na úplnú spokojnos…

     Malmö spečatilo svoj lepší výkon minútu pred sirénou gólom do prázdnej brány hostí a udržalo si malú šancu na postup do baráže. V utorok ju napriek výhre stratilo, práve na úkor Rögle. Piaty raz po sebe tak klub so špičkovým zázemím a zabezpečením nepostúpi do najvyššej súaže. Mnohí tušili už v nedežu, že domáci hrajú pred vlastným publikom posledný raz. Napriek črtajúcemu sa neúspechu však kompletné hžadisko vyprevadilo svojich dlhotrvajúcim standing ovation, hráči Malmö si podali so súperom ruky, pripravili divákom peknú ďakovačku a mohli sme ís…

You may also like...

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.